УКР
App for android App for apple
Здоров'я
Подобається

Чи варто при головному болю завжди приймати таблетки?

24/09/2016
Чи варто при головному болю завжди приймати таблетки?

Головним болем прийнято називати хворобливе або просто неприємне відчуття, що виникає догори від брів і до шийно-потиличної області. Головний біль (ГБ) представляє одне з найбільш часто зустрічаються хворобливих станів людини і зустрічається у 25-40% населення. У структурі больових синдромів її поширеність займає третє місце після болів у спині і суглобових болів.

Є первинні ГБ, коли біль і пов'язані з нею симптоми складають ядро ​​клінічної картини і об'єднуються в самостійну форму. Зустрічаються мігрень, головний біль напруження, кластерний ГБ (найсильніші короткочасні, у вигляді пучків (кластерів) болю прострілюючого характеру; їх ще називають індометаціновая, так як цей препарат має хороший лікувальний ефект). Є й вторинні болю – наслідок очевидних або маскованих патологічних процесів – пише meddaily.ru

Діагностика захворювання в першу чергу починається з опитування пацієнта. І тут лікаря належить врахувати цілий ряд проявів ГБ, які допоможуть діагностувати захворювання. По-перше, локалізація головного болю. Як видно з визначення, біль може бути в будь-якій частині лоба і волосистої частини голови, однак при опитуванні завжди насторожує однобічність прояви головних болів. Такого роду симптоматика може зустрічатися як, наприклад, при мігрені, так і при аневризмах артерій голови, пухлинних утворень.

Важливий характер болю. Вона може бути давить характеру (по типу обруча), що характерно для головних болів напруги, пульсуюча, наприклад, при скроневій артериите, прострілює, зокрема при кластерних головних болях, а також іншого характеру. Звертаємо увагу на частоту болів – зустрічаються епізодичні і хронічні головні болі. Збільшення частоти головного болю може вказувати на хроніфікації болю, що, найчастіше, є підставою для призначення додаткових методів лікування.


Інтенсивність болю сильно варіюється в залежності від статі, етнічних особливостей та індивідуального рівня больового порогу. Зазвичай при головних болях напруги інтенсивність болю нижче, ніж, наприклад, при мігренозних головних болях. Але саме інтенсивність і частота головних болів часто є визначальною при оцінці правильності призначеної терапії. Притому, тривалість може варіюватися від декількох секунд (кластерні болі) до щоденних (наприклад, при об'ємних утвореннях). Відзначте: при мігрені болю не можуть тривати більше 72 годин.

А ще лікар завжди фіксує, коли з'явилися болі. Так, болі, що виникають в підлітковому віці, частіше пов'язані з первинними головними болями. У більш зрілому віці вони можуть вказувати на дебют вторинних головних болів. І тут починається дослідження провокуючих чинників. При ряді болів є чіткі провокатори. Наприклад, біль формується якщо людина вчасно не поїв. Часто токсичні леткі речовини (фарби і т.д.) можуть формувати мігренепободние головні болі. У зв'язку з цим наявність профвредности іноді є фоновою причиною розвитку ряду болів.

Якщо говорити про спадковість, то найчастіше мова йде про мігрені. Але потрібно розуміти, що головні болі можуть супроводжуватися цілим рядом додаткових порушень. Нудота і блювання можуть спостерігатися, зокрема, при підйомі артеріального тиску, мігрені, внутрішньочерепної гіпертензії. Болі в шийному відділі хребта – зокрема, при цервікогенних цефалгіях і при аномалії Арнольда-Кіарі. Болі області очниці – як при головного болю напруги, так і при патології очей.

Дуже часто при головних болях відразу приймають анальгетики. Вкрай небезпечна ситуація. По-перше, якщо мова йде про вторинних головних болях (наприклад, пухлини, артеріальної гіпертензії), то є ризик втратити час і створити ситуацію, коли допомогти буде вкрай складно або неможливо. По-друге, тривалий прийом анальгетиків призводить до хронификации хвороби, а самі анальгетики викликають звикання і формують «абузусний фактор», який посилює тяжкість захворювання і знижує терапевтичний ефект від лікування. По-третє, анальгетики мають побічні ефекти, і в результаті ситуація може скластися таким чином, що паралельно з посиленням болю доведеться лікувати наслідки призначення анальгетиків.

Причин розвитку головних болів безліч і прояви їх самі різноманітне. Крім того, важливо відзначити, що існують так звані «замасковані» головні болі. При таких головних болях клінічно ми припускаємо один тип головного болю, а при додаткових методах дослідження діагноз повністю змінюється. Зокрема, пухлини, аномалія Арнольда-Кіарі, тромбоз кавернозних синусів дуже можуть бути схожі на головні болі напруги. Всі ці фактори проводять до необхідності призначати додатковий обсяг досліджень для уточнення і / або зміни початкового діагнозу