УКР
App for android App for apple
Мотивація
Подобається

10 питань, на які ніхто не може відповісти

03/08/2016
10 питань, на які ніхто не може відповісти

Чому на нас діє сила тяжіння? Як домашні рибки можуть передбачати землетруси? Навіщо люди позіхають? Ось підбірка цікавих питань, відповідей на які сучасне наукове знання поки не дає.

1. Навіщо ми позіхаємо?

На цей рахунок існує безліч теорій, в тому числі і найбезглуздіших. На увагу заслуговують дві як найбільш ймовірні.

Перша говорить, що позіхання допомагає зняти напругу з мозку і поліпшити його роботу. Саме тому, стверджують психологи з Університету Олбані в Нью-Йорку, ми зазвичай позіхаємо перед сном – на той час продуктивність мозку знижується, то ж спостерігається і при недосип.

Але, якщо позіхання всього лише допомагає «підстьобнути» наш мозок, чому ж вона так заразлива? Прихильники теорії відповідають, що це пішло ще від наших далеких предків: коли ватажок зграї позіхає, показуючи тим самим, що знаходиться в даний момент не в кращій формі, вся зграя починає робити те ж саме, щоб, так би мовити, підвищити колективну пильність і раніше виявляти потенційну загрозу.

Друга теорія полягає в тому, що позіхання об'єднує і як би змушує людей один одному співчувати – бо позіхнув слідом за кимось ніби підсвідомо хоче сказати: «Так, друже, як я тебе розумію».

2. Чому іноді люди самовозгораются?

Все, що наука з цього приводу знає напевно – люди іноді дійсно спалахують, як сірники. Однією з перших офіційно зафіксованих жертв самозаймання став італійський лицар середини XVII-го століття: цього сеньйора охопив вогонь після надмірного вживання вина.

За століття відбулося близько 120 відомих випадків, але багато, впевнені вчені, до самозаймання віднести не можна. Серед жертв було багато курців, і одна цікава теорія говорить, що куріння здатне обпалити глибокі шари шкіри і змусити спалахнути шар підшкірного жиру – все разом це схоже на принцип свічки і гніту.

Альтернативна теорія говорить, що причиною страшних спалахів служить метан, що скупчується в кишечнику, а «іскру» дає певне взаємодія ферментів. У двох цих пояснень є одна проблема – вчені не можуть їх перевірити, тому відповіді на питання, чому ж це відбувається, поки немає.

3. Як працює ефект плацебо?

Коли новий препарат проходить клінічні випробування, серед добровольців завжди є так звана контрольна група, показники якої служать ученим точкою відліку. Її учасникам заявляють, що дають їм тестоване ліки, однак, на ділі вони отримують лише злегка підфарбовані «пустушки» – плацебо (лат. Placebo – «сподобаюся»).

Деякі з добровольців «відчувають» ефект від препарату, який їм нібито дають, більше того, є об'єктивно зафіксовані ефекти від плацебо, відповідні дії справжнього лікарського засобу.

Багато хто вважає, що іноді люди заявляють про поліпшення самопочуття, але цим тільки намагаються переконати себе. Суперечливі свідчення народжують численні теорії: послідовники Павлова, наприклад, кажуть, що пацієнт на фізіологічному рівні створює умови одужання, адже лікування повинно допомагати.

Дехто говорить про терапевтичному ефекті від спілкування з доктором, інші – про несвідомому небажанні псувати статистику експерименту. Як би там не було, фармацевтичні гіганти мріють розкрити таємницю ефекту плацебо, щоб позбавити можливості наживи шахраїв, які продають пустушки, адже розробка справжніх ліків дорого коштує і займає тривалий час, але через самонавіювання людей вони іноді не можуть конкурувати з «обманками».

4. Хто був останнім спільним предком?

Кіт і бактерія, восьминіг і орхідея – здавалося б, між ними немає нічого спільного, але якщо копнути глибше, виявиться, що схожість все-таки є. Практично все живе містить білки і нуклеїнові кислоти: у всіх живих організмах міститься генетичний код, а послідовність генома людини нагадує генеалогічне древо – це говорить про те, що все різноманіття життя можна звести до одного універсального предка. Теоретично, обчислення загального предка допоможе глибше заглянути в витоки життя.

Вчені заявляють, що останній універсальний загальний предок (англ. Last universal common ancestor – L.U.C.A.) приблизно 2,9 млрд років тому дав дві гілки розвитку – бактерії і еукаріоти (другі пізніше розвинулися в рослини, тварин і т.д.).

На жаль, генетичний матеріал тієї епохи досить мізерний, так як неодноразово перетасувати і змінений в процесі еволюції. Але деякі збереглися генетичні властивості білків і нуклеїнових кислот дозволяють припустити, на кого L.U.C.A. був схожий: – на клітку, з яких складаються всі живі організми.

5. Як працює пам'ять?

Довгий час вчені припускали, що механізми пам'яті укладені в гіпокампі, корі головного мозку або розсіяні в невизначеній групі нейронів. Вченим з Массачусетського Технологічного інституту вперше вдалося керувати пам'яттю мишей, впливаючи на деякі нейронні зв'язки. Це, звичайно, крок вперед, але як мозок визначає, яку зв'язку необхідно задіяти?

Цей «трюк» поки до кінця не вивчений: дослідження показують, що при виникненні спогади активуються ті ж мозкові клітини, які беруть участь безпосередньо при отриманні досвіду, іншими словами, пам'ять не просто накопичує враження, а потім «виймає їх» – це більше схоже на конструювання «тієї самої» ситуації.

6. Чи правда, що тварини пророкують землетрусу?

Ця ідея хороша, але вченим потрібні докази. Випадки дивної поведінки домашніх вихованців перед будь-яким катаклізмом відомі з часів Стародавньої Греції, але всі ці історії мають характер анекдоту, і взагалі, яка поведінка тварини можна вважати досить дивним, щоб говорити про «прогнозі»?

До того ж, про це зазвичай розповідають вже після доконаного. Незаперечним є факт, що тварини тонко відчувають зміну природних умов – від сейсмічних хвиль до збурень електромагнітного поля, проте неясно, передують чи землетрусів такі зміни. І якщо ми самі не можемо передбачити землетрус, то коли ж потрібно починати фіксувати «дивне» поведінку вихованців?

Ще важче поставити експеримент, адже для цього необхідно влаштувати катаклізм. Кілька «щасливих» збігів сталося в Нефтегорске, коли землетрус почався під час дослідів на тваринах, але дані, отримані при цьому, досить суперечливі.

7. Звідки частини тіла «дізнаються», що треба перестати рости?

Кожна тварина, що складається з трильйонів клітин, на початку шляху розвитку було лише однією-єдиною клітиною: процес зростання, як правило, жорстко контролюється, але іноді трапляються збої, і виходить, наприклад, що у людини одна нога трохи коротшою за іншу.

Що ж на це впливає? Ось основні чотири білка того, що стане сальвадорським бородавчасті бегемотом, по особливим «каналах зв'язку» посилають сигнал, що пора припинити розвиток органів. Сигнал призупиняє виробництво білка, який служить будівельним матеріалом, і на цьому конкретні уявлення вчених поки закінчуються.

Що формує сигнал? Які механізми зростання, крім виробництва білка він зачіпає? Вчені також продовжують вивчати ці «канали зв'язку», припускаючи, що по ним можна буде «вимкнути» механізм розподілу ракових клітин

8. Чи існують людські феромони?

Ви дізнаєтеся запах чийогось страху? А можете, наприклад, відчути на відстані щура? Тварини давно і з успіхом спілкуються на рівні хімічних сигналів, але здатний на це людина?

Деякі говорять про безсумнівному зміні поведінки і реакції самої фізіології людини на хемосігнали, але поки неможливо точно сказати, що є ініціатором цих змін. Нехай написи на парфумах і гелях для душу свідчать, що саме цей засіб «з феромонами» зробить Вас чарівною, вчені поки не знають ніяких феромонів, здатних впливати на людину.

Навіть якщо якісь «хімічні сигнали» у людини існує, не зовсім ясно, як «дешифрує» цей сигнал приймаюча сторона. У ссавців і рептилій цієї мети служить вомероназальний орган, який також є в наявності у нас з Вами, але має нюхові функції, і його сенсорні клітини не пов'язані з центральною нервовою системою.

9. Як діє гравітація?

Є чотири основних сили, які не дають Всесвіту «розвалитися»: електромагнетизм, сильні і слабкі ядерні взаємодії і гравітація.

Гравітація з цих чотирьох – найменш помітна, через що її властивості доволі нелегка справа при використанні невеликих предметів, в лабораторних умовах, а ось, наприклад сильне ядерне взаємодія більше слабкого в тисячі двадцять шість разів.

Незважаючи на всі старання фізиків пояснити явище тяжіння предметів один до друг, використовуючи принципи квантової механіки, або загальної теорії відносності, суть цієї взаємодії НЕ буде ясна до розробки Об'єднаної Теорії Всього.

Незрозуміло також, з чим пов'язана гравітаційна взаємодія між об'єктами: справі може допомогти лише споруда безлічі супер-коллайдеров для виявлення гіпотетичного Гравітон – елементарної безмассовой частки-переносника гравітаційної взаємодії.

Деякі з вчених прагнуть знайти докази його існування, а інші впевнені, що це тільки все заплутає.

10. Скільки існує видів на Землі?

Вчені вже близько 200-т років складають загальну класифікацію та опис різних відомих науці видів тварин, і завершиться ця грандіозна робота, мабуть, не скоро. Тільки за останнє десятиліття було оголошено про виявлення понад 16 тис нових видів тварин, а класифіковано на даний момент близько 1,2 млн. Скільки ще існує невідомих живих організмів?

Виходячи з цього, можна підрахувати, що близько 300 тис людей повинні присвятити своє життя каталогізації всього живого – це надзвичайно довгий і трудомісткий процес, адже багато областей проживання багатьох невивчених видів розташовані в країнах, що розвиваються, де вести дослідження досить проблематично, а 80% живих істот і зовсім живе в океанських глибинах.

 З огляду на це, кілька груп вчених дають різняться оцінки кількості видів, які ще належить відкрити – цифри коливаються від 19 264 до, приблизно, 15 млн.