Кожного дня ми використовуємо це навіть не підозрюючи. А відповідь така проста. Це всього лиш…
Ще стародавні греки розказували про це.Але чомусь ніхто не задумувався
Музика – це наймогутніша зброя, адже ритм і гармонія впливають на найпотаємніші струни людської душі. Ми можемо не усвідомлювати, як саме впливає на нас музика, але, повірте мені, і в сучасному світі є безліч областей, де музику використовують для впливу на стан людини.
Наприклад, "лікувальні" сеанси різних цілителів або реклама.
Ви помічали, як нехитра мелодія з рекламного ролика, почута мимохідь, намертво "прив'язується" до вас, і ви мугикаючи її собі під ніс весь день, причому і нехитрий текст пам'ятаєте дослівно. Музика, що супроводжує рекламні тексти, особливою вишуканістю не відрізняється, головна її риса – чітко виражений ритмічний малюнок. Задумайтесь! Адже саме ритмічне постукування в барабан або бубон використовували стародавні шамани для того, щоб зануритися в транс. А коли людина в трансі, інформація засвоюється на підсвідомому рівні. Виходить, що за допомогою музики реклама "зомбує" людей через підсвідомість.
Впливає музика і на наші рухи. Причому знову ж таки організм реагує практично несвідомо, на рівні рефлексів. Він "відгукується" на звуки певної частоти, підлаштовується під задається ритм, биття серця намагається співпасти з ритмом музики. Навіть у тварин спостерігаються подібні явища! Зоологи пояснюють "гру" бурих ведмедів на розщеплених стовбурах дерев саме з точки зору впливу темпо-ритмічного малюнка на тілесно-руховий аспект поведінки тварин. Ведмедики як би спеціально себе "заводять", збуджують нервову систему, частішають пульс. А потім можна і зі старшими товаришами побитися або до самок поприставати.
Цивілізовані люди не позбулися підсвідомого впливу музики. У 1950 році в США був проведений наступний експеримент: у торговому центрі транслювали музику і дивилися, як вона керує поведінкою людей. Наприклад, під звуки швидкої музики люди починають поспішати і навіть не розглядають вітрини, а під звуки повільної музики люди частіше зупиняються біля прилавків і довше вибирають товари.
Вчені кажуть, що ритм та швидкість музики змушують тіло рухатися в унісон, збуджують нервову систему або заспокоюють, і таким чином, впливають на фізичний стан людини (почастішання чи уповільнення пульсу, стан м'язового тонусу). А мелодія і слова діють на емоційний стан людини, викликаючи позитивні чи негативні асоціації і спогади, тим самим змінюючи настрій слухача. Музика дарує радість чи викликає сльози, присипляє або пробуджує, додає сили або допомагає розслабитися.
Ви вже зрозуміли, до чого я веду? Так! Потрібно тренуватися під музику! Вправи виконувати простіше, коли ззовні задається чіткий ритм рухів. Це можна порівняти зі станом трансу – тіло рухається як би на "автопілоті". Ноги самі переставляються, серце б'ється рівномірно, дихання не збивається, і абсолютно не відчувається плин часу. А якщо музика улюблена і пов'язана з позитивними емоціями, то після такого тренування ще й настрій підвищиться, і втома не з'явиться!
Якщо правильно підібрати музичний супровід для своїх спортивних занять, можна істотно підвищити їх ефективність. Це доведено вченими! Дослідження серед спортсменів проводяться з 60-х років. Висновки вчені різних країн роблять практично однакові: музика здатна поліпшити результати спортсменів. Наприклад, за результатами дослідження Brunel University в Лондоні в 2006 році, дистанцію в 400 метрів бігуни швидше долали під музику. Ті, хто бігли в тиші, подолали цю ж дистанцію на півсекунди пізніше. Впливає музика і на витривалість спортсменів. В результаті експерименту на біговій доріжці з'ясувалося, що під ритмічну музику випробовувані змогли збільшити час занять на 15%, в порівнянні із заняттями в тиші.
Підбираючи музику, потрібно враховувати швидкість (темп) музики. Японські вчені вважають, що є залежність між темпом музичної композиції і частотою серцевих скорочень (ЧСС або пульсом) людини. Чим швидше швидкість музики, тим швидше б'ється серце слухача. Природно, людське серце не "наздожене" музику з дуже швидким темпом, але буде до цього прагнути. І таким чином, правильно підібрана музика "підганяє" організм.
Для вибору музики нам потрібні два показники – швидкість музики і максимально допустима Частота серцевих скорочень (ЧСС або пульс). Норма для дорослої людини, коли пульс становить від 72 до 80 ударів на хвилину. Є формула, за якою можна розрахувати межі допустимого навантаження відповідно до віку:
206 – (0,67 * (ваш вік)) = максимально допустиме значення ЧСС.
Для того, щоб виміряти швидкість музики, використовують таку одиницю виміру, як BPM (англ. beats per minute), число бітів в хвилину. Можна виміряти BPM конкретної пісні, використовуючи звичайний секундомір. Просто порахуйте, скільки разів "б'ють у барабани" протягом однієї хвилини. Зазвичай музична композиція грається на одній швидкості, музичні темпи в різних жанрах можуть становити від 70 до 170 ударів на хвилину. Наприклад, диско і поп-музика зазвичай знаходяться в діапазоні 110-130 BPM, техно – 130-150 BPM, хіп-хоп і реп – 60 – 100 BPM. Найкраще підбирати для своїх тренувань музику в межах такого діапазону BPM, щоб ваш пульс знаходився в робочих межах – від 60% до 90% від максимально допустимої ЧСС.
Проводити всю тренування на позамежних навантаженнях не рекомендується. Якщо ваш пульс буде довгий час перебувати на рівні понад 80% від максимально допустимої ЧСС (цьому відповідає музика з темпом 123 – 145 BPM), то може наступити такий момент, коли в організмі почне вироблятися молочної кислоти більше, ніж можливо переробити. У спортсменів це називається – "анаеробний поріг". Це сильне навантаження для організму, і вона зовсім не корисна для нього!
Щоб самій скласти музичний збірник для тренування, доведеться покорпеть. Темпи музичних композицій повинні змінювати один одного, відповідаючи всім фазам тренування: розминка, основна частина з інтенсивним навантаженням, поступове розслаблення в кінці тренування. Та й під час запису складно уникнути пауз між пісеньками, а вони так прикро збивають з ритму. До речі, вчені не рекомендують слухати радіо під час тренувань! Справа в тому, що радіостанції, щоб догодити найбільшому числу слухачів, вроздріб ставлять композиції різного темпу та настрою. А це зовсім не сприяє чіткому ритму тренувань.