Непрофесіоналізм, недбалість, жадібність і безграмотність – на жаль, часте явище серед сьогоднішніх лікарів. Потрапити до таких не хочеться. Як вибрати дійсно хорошого лікаря, серйозного професіонала, уважного до пацієнта?
Знайти хорошого лікаря – непросто, знають всі, хто хоч трохи серйозно хворів або має дитину. Найнеобхідніші та «слизькі» спеціальності – гінеколог і педіатр. Без них не можуть обійтися все жінки і діти, а оцінити якість їх роботи пацієнти часто не вміють. Через високий попит на цих фахівців на ринок медичних послуг виходять все більше приватних клінік і кабінетів, не гребують підробкою і лікарі державних бюджетних установ.
Чи говорить про високу кваліфікацію клініки наявність державної ліцензії? Ні. Видавши ліцензію, міністерство охорони здоров'я України не дбає про подальшу перевірку медустанови. Позбавити ліцензії клініку можуть тільки після серйозних, смертельних випадків, та й то засновники можуть тільки змінити вивіску, а хто провинився лікарі продовжать працювати в інших установах.
На жаль, в Україні договори, які укладають приватні клініки з пацієнтами – не більше, ніж блеф, красива папір для заспокоєння пацієнта, попереджають юристи. Хворий ставить свій підпис під документом, погоджуючись, що його попередили про можливі ускладнення і побічні ефекти. Клініка ж відповідальності за неправильні діагнози, невірні схеми лікування, помилки лікарів фактично не несе. Захист прав пацієнта як галузь права у нас абсолютно не розвинена, відстояти права постраждалих пацієнтів зазвичай не вдається.
За даними ВООЗ, кожен день 6-7 українців вмирають через лікарську недбалість. Однак до суду потрапляють не більше 10 лікарів на рік – по всій країні. Система занадто корумпована.
Звідси висновок: українським пацієнтам самим необхідно уважно ставитися до вибору лікаря.
Вибираючи лікаря, пацієнт може оцінити його за такими ознаками:
1) Репутація, відгуки пацієнтів
Перш ніж купувати техніку і дивитися фільми, ми читаємо відгуки про них в інтернеті. Збираючись звернутися до лікаря або в клініку, візьміть собі за правило дізнатися відгуки про них, перевірити їхню репутацію.
Розпитайте друзів і знайомих – це ідеально, якщо у лікаря лікувався хтось із них. Пошукайте відгуки в інтернеті на різних форумах. Звичайно, елемент суб'єктивності в оцінках завжди присутній – проте якщо пацієнти відгукуються позитивно про результати лікування лікаря – це добра ознака.
Якщо мова йде про клініку – зайдіть на її сайт, почитайте відгуки, інформацію про працюючих лікарів. Наявність форми зворотного зв'язку, можливості задати питання теж говорить про те, що клініка поважає своїх пацієнтів.
А ось велика кількість реклами, особливо голосно заявляє про професіоналізм лікарів і постійних знижки – скоріше ознака клініки, відчуває нестачу в пацієнтах.
2) Час консультації
Дуже важлива ознака професіоналізму і пильності лікаря – час, який він виділяє на огляд і консультацію. Первинний прийом у вузького фахівця повинен тривати не менше 20-25 хвилин. За цей час лікар не тільки оглядає пацієнта, а й докладно розпитує про його стан здоров'я (і не тільки того органу, з приводу хвороби якого звернувся чоловік), про попередні хворобах, призначеннях. Якщо це профілактичний огляд, все одно уважно вивчається картка пацієнта, даються рекомендації і поради. У разі наявності скарг зазвичай призначаються додаткові аналізи, обстеження.
3) Питання лікаря
Хороший лікар не обмежиться питаннями типу «На що скаржитеся?», А й сам буде задавати питання, щоб з'ясувати анамнез і етіологію хвороби. Людина може сам не підозрювати про початок захворювання, а завдання лікаря – оцінити стан організму людини і виявити можливі проблеми. Для цього лікар повинен розпитати про попередні хворобах, рекомендаціях інших фахівців, про результати лікування.
Наприклад, гінеколог повинен знати про результати лікування у ендокринолога, оскільки проблеми з обміном речовин безпосередньо впливають на стан жіночих органів. Алерголог повинен запитати про перенесені ЛОР-захворюваннях, а хірург – про рекомендації ортопеда.
Тобто лікар повинен бути стороною активною. З іншого боку, пацієнт має право теж задавати лікаря запитання, і лікар зобов'язаний відповісти на всі.
4) Аналізи, додаткові дослідження
Після первинного огляду лікар зазвичай виносить попередній діагноз. Для його уточнення призначаються різні додаткові дослідження: лабораторні аналізи, тести, УЗД, рентген та інші.
Зверніть увагу: кількість цих аналізів і УЗД розповість вам про чесність лікаря.
Не секрет, що в наш час лабораторії платять лікарям «відкати» за призначення непотрібних аналізів, особливо дорогих і рідко застосовуються.
Прочитайте напрямок, розпитайте, для чого робиться той чи інший аналіз. Наприклад, якщо немає скарг і зміни партнера, чи потрібні аналізи на всі можливі венеричні захворювання? На наявність всіх можливих паразитів? Чи потрібно перевіряти всі біохімічні показники крові? Які підстави призначати УЗД всіх органів черевної порожнини?
І не погоджуйтеся на дослідження, мета яких вам лікар чітко не пояснить.
5) Письмовий висновок лікаря
Ніяких листочків з блокнота і усних рекомендацій! Результати огляду, діагноз, призначення лікар зобов'язаний оформити письмово, на бланку, і запевнити власною печаткою та підписом, а якщо це клініка – то і печаткою клініки.
Пацієнт має право на доступ до всієї інформації про свій стан здоров'я, до своїх картках. Він має право і робити собі копії, і мати на руках оригінали всіх досліджень, знімки тощо.
До речі, серйозна приватна клініка веде історії хвороб своїх пацієнтів і зберігає їх.
6) Пояснення діагнозу та схеми лікування
Лікування починається з правильної постановки діагнозу. І тут важливо, щоб лікар чітко і детально пояснив причини виявленої хвороби, особливості її перебігу, як буде проходити лікування, які лікарські або апаратні засоби будуть застосовуватися, які повинні бути результати лікування, які можливі наслідки і ускладнення, який режим повинен дотримуватися і т. д.
Нерідкі випадки, коли медики ставлять завідомо неправдиві діагнози, які потребують дорогого й тривалого лікування. Або, потрапивши на довірливого і небідного клієнта, банальну молочницю або застуду лікують місяцями і за тисячі гривень.
І ще раз підкреслимо: пацієнт має право бачити результати досліджень і задавати лікаря питання щодо схеми лікування.
7) Технічна оснащеність
Для уважного огляду і постановки діагнозу лікаря необхідні відповідні інструменти і техніка. Отже, пацієнт повинен дивитися, чи обладнаний кабінет для прийому лікарем даної спеціалізації, або в одному «універсальному» кабінеті ведуть прийом лікарі різних спеціальностей, оснащені тільки «оком» для огляду і мовою. Серйозна клініка обов'язково повинна бути оснащена якісним сучасним обладнанням для діагностики та лікування. Скажімо, стоматологічна клініка повинна мати як мінімум свій рентгенівський апарат. Клініці жіночої спеціалізації необхідні сучасні апарати для УЗД, кольпоскопії, радиоволнового лікування.
8) Непрівязка до фармкомпанії, аптеці
Отримавши схему лікування, прочитайте рецепт. Призначення декількох препаратів однієї і тієї ж фірми або наполегливе пояснення, в аптеці якої мережі їх можна купити з зазначенням адреси – ознака «продажного» лікаря. Представники фармкомпанії заплатили йому за призначення ліків своєї фірми. Наскільки корисні ці ліки хворому – питання.
9) Контакти лікаря
Приватний лікар зобов'язаний залишити вам свій контактний телефон для екстреного зв'язку з виниклим питанням. Ви повинні мати можливість зв'язатися зі своїм лікарем у вихідні і вечорами при необхідності. Це – ознака того, що лікар відповідає за свої призначення і уважний до пацієнта.
10) Прозорість, адекватність цін
Вартість лікування складається з вартості оренди приміщення, комунальних послуг, зарплат, податків, витрат на обладнання, техніку, матеріали, медикаменти … Оцінюючи адекватність співвідношення ціна – якість, зверніть увагу, що входить в послугу.
Наприклад, первинний прийом у гінеколога може вже включати у вартість мазок на інфекції і кольпоскопію або не включати, і різниця в ціні буде значною.
У приватній клініці увазі клієнтів повинен бути доступний прайс з цінами на послуги. Приватно практикуючий лікар зазвичай повідомляє ціну на свої послуги усно. Однак в обох випадках вимагати гроші до надання послуги і самого прийому лікаря – це неповага до пацієнта.
Отже, запам'ятайте ці 10 ознак, яким повинен відповідати лікар – і удачі вам в пошуку!