Завершилася фундаментальна поліцейська спецоперація по припиненню діяльності злочинних груп, які організували розгалужену систему "договірних" матчів по футболу. Більше двох років Департамент захисту економіки Нацполіціі вів спостереження і документував активну роботу п'яти злочинних груп з організації договірних матчів за заздалегідь "фіксованим" результатом.
Для отримання "правильного" рахунку в матчі, використовувалися будь-які методи: від підкупу гравців, арбітрів, власників клубів до залякування та погроз. Суми "винагороди" за потрібний результат – перемогу чи нічию – становили від 30 до 100 тисяч гривень.
Заздалегідь знаючи результат гри, учасники злочинних груп робили ставки в букмекерських конторах, зареєстрованих в країнах Азії і отримували величезні прибутки. Завдяки анонімності, непрозорості і безконтрольності тоталізаторів в цих країнах, своєрідний "футбольний бізнес" приносив організаторам до 5 мільйонів доларів щорічно.
У наведеному нижче ролику представлені дозволені слідством до оприлюднення матеріали оперативного відео, наведені цифри і показаний механізм брудних махінацій.
За інформацією слідства, в Україні роками працювало 5 організованих груп, у діяльність яких було залучено 35 футбольних клубів з 10 областей. До складу ОЗГ входили президенти клубів, колишні і діючі гравці, арбітри, тренери, навколофутбольні комерційні структури. Всього задокументовано участь 320 фігурантів по 57 доведеним епізодами.
Сьогодні оперативники Департаменту захисту економіки Нацполіціі під процесуальним керівництвом Генпрокуратури провели 40 санкціонованих обшуків у Києві та Київській, Житомирській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Одеській, Кіровоградській, Миколаївській та Чернігівській областях.
Фігурантам оголошено про підозру у вчиненні злочинного діяння, передбаченого ч. 4 ст. 368-3 (підкуп особи, яка надає публічні послуги) і ч. 1 ст. 369-3 (протиправний вплив на результат спортивних змагання) УКУ.
Це перший випадок в Україні, коли до відповідальності притягуються не тільки гравці футбольних клубів, а й організатори "договірних" матчів.
Напередодні проведення в Києві фіналу найпрестижнішого клубного турніру – Ліги чемпіонів, вкрай важлива принципова позиція України: футбол повинен бути Fair Play – грай чесно, щоб виграти!