УКР
App for android App for apple
Футбол
Подобається

Чому гальські півні: походження назви французької команди

03/07/2018
Чому гальські півні: походження назви французької команди

Ми всі пам'ятаємо цього веселого півня з м'ячем в руках – талісман ЧС-98 в назві Футікс (football + закінчення -ix, яке запозичили у галла Астерікса, популярного у Франції героя коміксів і фільмів). Для багатьох з нас той чемпіонат світу став першим в житті.

Півень також є на майках олімпійської збірної і збірної Франції з регбі. Національний олімпійський комітет в 1997-му вирішив прибрати його з офіційного логотипу – і багато спортсменів були проти, в тому числі знаменитий легкоатлет Ален Мімун. Незважаючи на всі протести, в 1998 році олімпійські кільця змінили півня майже на 20 років. У квітні-2015 галльське птах повернулася на лого НОК.

На футболках збірної Франції домашня птиця вперше з'явилася в 1909 році. Хоча неофіційним символом французького народу півень став набагато раніше.

При завоюванні Галлії (територія сучасної Франції) римляни називали варварів галлами через їх яскравого зовнішнього вигляду і півнячих пір'я на шоломах. У перекладі з латинської gallus має два значення: галл і півень. Оскільки французи вважають себе нащадками кельтів, назва «галли» (римська назва кельтських народів, що жили приблизно на території нинішньої Франції) закріпилося за ними. А ось півень, друге значення терміна gallus, став неофіційним символом французької нації. На їхню думку, він уособлює благородство, запальність, хоробрість, упертість і гордість.

Під час правління Валуа і Бурбонів півень зображувався на монетах і декоративних елементах палаців Лувра і Версаля. В період Великої французької революції образ птиці прикрашав друк Першого консула і протиставлявся символам монархії – орла та лева.

З приходом до влади Наполеона орел став новим знаком імперії. «Півень не володіє достатньою силою і не може служити символом такої імперії, як Франція», – говорив Бонапарт. У 1830-му задирлива птах знову була відновлена, прийшовши на зміну бурбонська лілій.

В різний час він прикрашав декор решітки Єлисейського палацу (на фото), монети номіналом 100, 20 і 10 франків. У Першу світову війну малюнки із зображенням півня використовувалися для зміцнення патріотизму, а Шарль Де Голль розпорядився наносити його на військові медалі як символ бойового духу.

На футболці «триколірних» крім півня нанесена абревіатура французької Федерації футболу (FFF) і одна зірка – символ перемоги на ЧС-+1998. У 93-му півень не зміг принести удачу збірної Франції, незважаючи на те що вибіг на поле в середині першого тайму матчу з Болгарією на «Парк де Пренс»; французи (з Кантона, Десаї, Бланом і Дешамом в складі) тоді програли 1: 2 і не потрапили на ЧС-94.

Образ птиці використовує французький бренд одягу Le Coq Sportif, що в перекладі означає спортивний півень. Логотип компанії – птах в трикутнику. При створенні лого трикутник символізував тріумвірат, який стояв на чолі бренду в особі засновника Еміля Камюзо, його сина і дочки. А півень, по суті, став товарним знаком – Made in France. Зараз Le Coq Sportif випускає форму для «Сент-Етьєна» і «Фіорентини».

Живий символ збірної Франції – півень Бальтазар. Він прославився на ЧС-98, коли його часто показували по телевізору під час матчів. Господар півня Клеман д'Антіб їздить за улюбленою командою на всі великі турніри і відвідав уже більше 250 матчів. На цей чемпіонат світу 70-річний фанат приїхав без Бальтазара, так як для відвідування стадіону з тваринами потрібно спеціальний дозвіл.