Кіберспорт в Україні зародився давно – ще на початку нульових. Невеликі турніри без особливих призових проводилися в комп'ютерних клубах, де ентузіасти змагалися між собою.
На міжнародні турніри їздили рідко. Це було дорого: на формування команди, перельоти та постійні тренування грошей не було. Так тривало до середини двотисячних, поки на арені не з'явилися повноцінні команди GSC Game World, A-gaming і pro100.
По-справжньому Україна засвітилася на світовий кіберарене після створення компанії "Natus Vincere" ("Народжені перемагати") в 2009 році. У наступні кілька років команди по "Counter-Strike 1.6" займуть ряд призових місць на міжнародних турнірах, а найбільшим успіхом стане перемога команди у "Dota 2" на першому міжнародному турнірі «The International». Тоді п'ятірці кіберспортсменів дістався чек на один мільйон доларів: величезні призові на ті часи. Команда NA`VI стала відомою на весь світ.
Сьогодні команди NA`VI виступають вже не так тріумфально, але організація залишається найвідомішою в Україні та має глобальне медійне охоплення: якщо NA`VI виступає в іншій частині світу, частина залу все одно буде скандувати її назву.
«Це одна з особливостей кіберспорту – це не локальна історія, а глобальна. Ви не назвете жодної топ-команди Німеччини або Франції, а все тому, що кіберспорт не варто ділити на країни», – говорить керівник "Natus Vincere" Євген Золотарьов.
Зміни відбулися і в плані спонсорської підтримки. У кожної команди по кілька титульних спонсорів – від виробників техніки до брендів енергетичних напоїв. Кіберспортивні команди по FIFA запускають свої традиційні футбольні клуби, підписують партнерства з окремими гравцями, великі компанії купують цілі клуби та команди. Україна теж не стоїть осторонь. Наприклад, оператор "Київстар" разом з ESM.one запустив великий турнір "CyberStar League" з призовим фондом в 100 000 гривень по "Dota 2", а також проведення школи "CyberStar Academy" для коментаторів кіберспортивних заходів.
Експерти відзначають, що оцінювати місцевий ринок однієї лише командою NA`VI, представники якої виступають в декількох дисциплінах, не варто. По-друге, самі команди часто виступають за регіон, а не одну країну. До того ж, як стверджує керівник самої організації "Natus Vincere" Євген Золотарьов, є безліч потенційних команд в різних дисциплінах і українських гравців, які виступають за команди по всьому світу. Як каже Іван Данішевський, засновник холдингу ESM.one, деякі американські та європейські команди влаштовували в Києві свої буткемпи: привозять команди, знімають будинок на кілька місяців і тренуються. Свої бази тут є у команд "Gambit", "AVANGAR".
Наразі, сума місячного заробітку кіберспортсменів без урахування призових в турнірах коливається від 100 до 2000 доларів. Чим успішніше команда та у неї більше перемог – тим вище зарплата у гравців.