У Кам"янці-Подільському завершився чемпіонат України з повітроплавання, передає Корупція Спорт
…Дотепер чемпіонат України з повітроплавання незмінно проходив у Феодосії. Коли постало питання куди саме на материк переносити ці змагання, двох думок не було. Архіви стверджують, що саме у Кам"янці-Подільському, у 1784 році було запущено у небо першу повітряну кулю.
"Історія – це добре, але найголовніше у цьому місті, рельєф місцевості. Тут є каньйон і повітряні потоки постійно міняються. Це ускладнює життя пілотам і додає змаганням інтриги", – розповідає "Експресу" бронзовий призер чемпіонату України і володар титулу суддівських симпатій Ігор Гардашник.
Суть змагання на кулях – це максимальна точність попадання у задану суддями ціль. Тобто куля повинна пройти через вказані "ворота". "Насправді повітняна куля регульована пілотом дуже умовно, – продовжує Ігор Гардашник. – Я можу контролювати хіба набір і зменшення висоти. В повітрі ми повністю залежні від повітряних потоків. І лише підіймаючись та опускаючись я ловлю потрібний вітер і таким чином можу контролювати свою швидкість".
Пілот розповідає, що саме вітер часто стає причиною жорстких приземлень. Він може протягнути кулю по полю 100 чи навіть 150 метрів і після такого приземлення кошик потребує ремонту. Але найбільша небезпека – це лінії електропередач. На усіх картах, які отримують пілоти перед змаганнями, ці лінії позначено яскравим жовтим маркером з чітким наказом не опускатися нижче граничної висоти.
А підніматись угору можна стільки, на скільки вистарчає в атмосфері кисню. Десь на висоті 5,5-6 кілометрів через брак кисню пальники гаснуть, пілот задихається, тому ніхто не ризикує. Оптимально-комфортна висота для змагань і подорожей – півтора кілометри.
Загалом в Україні налічується приблизно 70 повітряних куль і стільки ж пілотів. Але якщо у Європі таке судно себе окуповує, то в Україні… "Рахуйте самі, найдешевша куля вартує 10-15 тисяч доларів. Один тренувальний чи змагальний політ вимагає: 160 літрів газу-пропану, плюс слід заправити автомобіль команди підбору. До того ж, купол кулі має свій ресурс – кожні 500 годин льоту його слід віддавати на експертизу, що теж вартує чимало. По суті, кожен власник кулі повинен заробляти гроші в іншому місці, щоб мати змогу її утримувати" – пояснює пілот.
Під час чемпіонату України до пілотів підходило чимало охочих піднятися у небо, але після озвучення вартості такого задоволення, людей ставало відчутно менше. Вартість годинного польоту на двох осіб вартує в Україні 6-6,5 тисяч гривень. За менше не піднімуть, бо це собі у збиток, а більше… Куди вже більше!
"Звісно є люди, які хочуть відчути романтику неба. До того ж зараз сезон весіль і молодята активно цікавляться таким польотом. Є такі, які хочуть освідчитися під хмарами. Якби купівельна спроможність українців була б такою, як у Європі, таких куль у нас було б тисячі у кожному місті, містечку і селі. Але в нинішніх реаліях навіть наявні кулі не завантажені польотами щоб себе окупити", – пояснює пілот.