УКР
App for android App for apple
Здоров'я
Подобається

Парадокс століття: знайшли людину, якій куріння врятувало здоров’я

17/02/2017
Парадокс століття: знайшли людину, якій куріння врятувало здоров’я

Вчені знайшли чоловіка, який курінням врятував собі здоров'я.

Куріння парадоксальним чином виявилося корисним для здоров'я жителя Німеччини, хворого анемією, передає Корупція. Спорт

Чадний газ, що міститься в тютюновому димі, допомагав його організму пригнічувати хвороба, йдеться в статті, опублікованій в Journal of Biological Chemistry.

"Цей чоловік ніколи не зміг би стати спортсменом, так як його кров не здатна переносити великі кількості кисню, але куріння рятує його від розвитку анемії.

Тут є ще один додатковий плюс – носії такої мутації є незвичайно стійкими до отруєння чадним газом ", – заявив Джон Олсон з Райсовского університету в Х'юстоні (США).

Як розповідає Олсон, історія цього відкриття бере початок з обігу молодої дівчини в клініку німецького міста Маннхайм. Пацієнтка скаржилася на загальну слабкість і постійні проблеми через низький рівень гемоглобіну в крові.

Вивчивши її ДНК, вчені виявили в гені HBA1, що містить в собі інструкції по збірці молекул гемоглобіну, рідкісну мутацію, в результаті якої в структурі білка змінилася всього одна амінокислота – молекула гистидина була замінена лейцином.

Заміна 58-ой амінокислоти в гемоглобіні, за словами біологів, привела до того, що білок став украй уразливий до дії кисню.

Центр білка при контакті з молекулами кисню розпадається на частини, в результаті чого гемоглобін втрачав здатність нормально переносити кисень.

Таке відкриття здивувало вчених, так як такі мутації зазвичай передаються спадковим шляхом, від батьків до дітей.

Однак батьки дівчини, які приїхали до Німеччини з Туреччини кілька десятиліть тому, ніколи не зверталися зі скаргами на анемію і недокрів'я.

Проте, коли вчені проаналізували їх проби ДНК, мутація все ж знайшлася в геномі батька пацієнтки.

Чому він не страждав від анемії? Причина цього виявилася вкрай простий – чоловік багато і дуже часто курив, що захищало його гемоглобін від руйнування.

Справа в тому, що ця мутація робить гемоглобін майже в 85 тисяч разів більш чутливим до іншої молекули, що міститься у великій кількості в тютюновому димі, – чадного газу.

Чадний газ для звичайних людей є отрутою, так як він зв'язується з гемоглобіном набагато міцніше, ніж кисень, і фактично душить людину зсередини.

Для людей, з аналогічною мутацією чадний газ є своєрідними ліками, а не отрутою. Він стабілізує гемоглобін і дозволяє йому хоча б частково виконувати свої функції, а не розвалюватися при контакті з киснем.

З цієї причини куріння було корисним для здоров'я батька дівчини, і він навіть не підозрював про наявність рідкісної мутації в його ДНК. При цьому його некуряща дочка відчувала масу негативних ефектів.

Чи потрібно палити іншим людям, які страждають від схожих проблем? Як вважають вчені, це робити зовсім не обов'язково – можна замість цього приймати великі дози антиоксидантів, які будуть захищати гемоглобін схожим чином.

З іншого боку, як визнають дослідники, вторинне куріння буде шкодити таким людям набагато менше, ніж іншим жителям планети.