Заступник головного редактора журналу "Футбол" Андрій Шахов оцінив березневі товариські матчі збірної України, роботу Михайла Фоменка і поділився своїми очікування від гри національної команди на Євро-2016.
Минулі спаринги з Кіпром та Уельсом і осінній плей-офф зі словенцями – різні за статусом і вазі гри. Проте, наскільки листопадова збірна зразка відрізняється від нинішньої команди?
– Відмінність виключно в статусі матчів. Взагалі ж, ні для кого не секрет, як збірна України гратиме в фіналі Євро-2016. Ні для північноірландців, ні для поляків, ні для німців. І ця передбачуваність може послужити погану службу. А чи вважатиме за потрібне придумати щось нове збірна України, невідомо. Гра від оборони, на контратаках, гранична самовіддача – все, що ми побачили в останньому циклі спарингів, буде й на Євро. Дивного тут немає нічого, якщо згадати, як Фоменко працював у "Динамо", "Борисфені". Все те ж саме.
Чи реально було тренерському штабу збільшити коефіцієнт корисності цих спарингів? Особливо в матчі з Уельсом, де за відведених регламентом шести замінах була зроблена лише одна – Сидорчук вийшов замість Ротаня?
– Ми не знаємо, які завдання ставили тренери і які ставилися перед тренерами. Можливо, завдання було перемогти і тих, і інших для впевненості у власних силах. А може – перевірити, як збірна гратиме від оборони. Крім того, я не прихильник критикувати збірну, яка в двох матчах досягла стовідсоткового результату, не пропустивши при цьому жодного м'яча. Кількість замін – це останнє чи передостаннє, за що можна чіплятися до тренерського штабу.
Але ж обидва матчі товариські і не проти грандів?
– Думаю, що на Уельсі наша збірна моделювала гру проти Північної Ірландії. Яка теж обороняється, грає в три захисники. Адже, якщо подумати, коли у наших гравців була можливість грати з командою, яка діє в три центральні захисники? У чемпіонаті України так ніхто не грає. На рівні збірних – досить згадати той відбір: ні словаки, ні іспанці таке теж не роблять. Моделювали – вийшло, виграли. Це взагалі великий успіх, що нам вдалося домовитися з Уельсом. Адже Україна – далеко не ласий шматок. Не Іспанія, не Англія, з Німеччиною. І навіть не Голландія, яка не пробилася на Євро, але з якою, проте, всі хочуть зіграти.
Виходить, що плану Б на випадок, якщо треба буде забивати, в тренерського штабу немає?
– Так що, нам треба було спеціально пропустити, щоб подивитися, чи є цей план? Повторюся, іншої гри при Фоменко у виконанні збірної ми все одно не побачимо. Його команди завжди грають від оборони. Тим більше, що у нас в групі є суперники, зокрема, збірна Польщі, яка ніяк не славиться надійною обороною. І зловити її на контратаці цілком реально, ми це вже продемонстрували в попередньому відборі.
Статус ігор багато значить. Згадаймо все той же плей-оф зі Словенією. Офіційні матчі. В словенців практично не було моментів. Наші при цьому використовували з чималої кількості шансів два. Зміниться статус – буде інша гра. Більш інтенсивна, набагато швидша. Збірній України набагато важче даються ігри саме з такими закритими командами, як Уельс, адже вони не надають простору. Та й гостьові матчі куди більш успішні за домашні. Згадаймо матч зі Словаччиною – вдома поразка, в гостях нічия. У попередньому відборі з Чорногорією – програли вдома, розгромили на виїзді. Польщі взагалі три м'ячі в гостях забили.
Кого з дебютантів, викликаних зараз до збірної, можна вже з максимальною часткою ймовірності побачити в остаточному списку Фоменка?
– Поки я таке можу сказати тільки про Коваленка. Тому ж Петряку потрібно дуже сильно вистрибнути зі своїх штанів, щоб потрапити до заявки збірної. Адже з крайніми півзахисниками у нас проблем немає, Ярмоленко з Коноплянкою – два явних лідери команди. Плюс Гусєв, чия кандидатура також не викликає сумнівів. Ще й Гармаша зліва перевірили. Навряд чи таке буде в офіційному матчі. Але товариські для того й існують, щоб в них експериментувати. Не думаю, що експеримент вдався, проте, тренер подивився, зробив висновки.
Руслан Малиновський заслужив на виклик?
– Він атакуючий півзахисник, це далеко не сама проблемна позиція в нас. Але думаю, що на збір перед самим Євро його обов'язково викличуть. До того ж, зараз в чемпіонаті Бельгії починається фінальний турнір. А значить, у Руслана з'являється відмінний шанс показати себе в складі "Генка".
Чи не занадто багато уваги приділяється політичним аспектам, пов'язаним з викликом-невикликом футболістів з чемпіонату Росії?
– Занадто багато. Знову ж таки, мова йде про запасних гравців для збірної України. Якщо взяти статистику, виходить, що за кількістю виходів у стартовому складі Селезньов у нас – третій форвард. З урахуванням того, що наша команда грає в одного нападника, чи є сенс брати на Євро трьох? Першим їде Зозуля, другим – Кравець. Те ж саме з Бутко. Пилявский перед цим взагалі провалив матч за "Рубін": з-під нього забили, і він був у перерві замінений. Єдиний, кого з "росіян" мені в цій ситуації шкода, це Зінченко.
Чи не займає чуже місце в збірній 37-річний Тимощук?
– Не виключено, що він – лідер роздягальні. Такі гравці теж важливі для створення атмосфери. Прикладів, коли футболіста тримають, тому що він в роздягальні створює величезну користь, чимало. І в футболі, і, наприклад, в НХЛ. А зі спортивними показниками, то від віку нікуди не дінешся. Його однолітки вже тренують.
Наприклад – Шевченко. Який його реальний внесок в процесі підготовки збірної до Євро-2016?
– Фоменко відзначав, що Шевченко буде активно відстежувати тих, хто грає за кордоном. Я так розумію, він буде їздити і на матчі Кравця, і на матчі Коноплянки. Знову ж – роздягальня. З багатьма Андрій ще грав – Гусєв, Тимощук, Хачеріді, Ярмоленко, всі були його партнерами. Це теж чинник важливий.
Фоменко оцінив гру з Кіпром на три з плюсом, Шевченко за Уельс поставив "тверду четвірку". Оцінки об'єктивні?
– Думаю, що по балу вони додали за результат. Зіграли ж, особливо з Кіпром, дуже слабо. Кінцівка взагалі вийшла нервовою. Об'єктивні причини є – багато травмованих, дебютантів, яким відразу довелося вступити в бій. Той самий Путівцев. З Уельсом вийшло краще. Все покажуть офіційні матчі з основними конкурентами за вихід з групи – Північною Ірландією та Польщею.
Чи правильно, що Фоменка залишили або везти до Франції збірну мав інший тренер?
– Результати говорять самі за себе. Вперше в історії подолали відбір на Євро і стиковий раунд. Зробили це дуже впевнено, я б навіть сказав, красиво, якщо судити по львівському матчу зі словенцями. Є команда, де хлопці б'ються один за одного. Те, що збірна грає в захисний футбол, не привід звільняти тренера. Що вже тоді про Конте говорити? Два матчі Італії з Мальтою – це був такий жах, що Україна і Кіпр відпочивають. Та й хто в нас, крім Блохіна, тренував на такому рівні? Фоменко, на мій погляд, один з найкращих наших тренерів.
На що реально може розраховувати наша команда на Євро-2016?
– Вихід з групи – завдання цілком до снаги. З огляду на те, що з більшості груп виходитимуть по три команди. Чотири очки це гарантують. Можна розраховувати й на три за хорошої різниці забитих й пропущених м'ячів. Тобто, без великих поразок. Україні, вважаю, дуже пощастило з "сіткою". Плюс досвідчений тренерський штаб. Фоменко й Онищенко, на мій погляд, дуже сильний дует. Вірю, що в них все вийде і питання про зміну тренера стояти не буде.