Майже у кожного, хто читає цю рубрику, є машина. Але іноді нам доводиться їздити в якості пасажира. Сьогодні ми поговоримо про те, як вижити в автомобільній аварії, коли ти пасажир і від тебе — на перший погляд — нічого не залежить? Інформує Корупція. Спорт.
Рідкісний випадок
Поради універсальні — це той рідкісний випадок, коли в автомобільну рубрику варто було б зазирнути не тільки водіям. Так що за поширення інформації, викладеної нижче, заздалегідь спасибі. Справа в тому, що потрапити в дорожню пригоду ти можеш де завгодно і коли завгодно. Неважливо — їдеш ти з особистим шофером в лімузині з мигалкою, або в жовтій «Газелі», або в таксі, або з родичем за кермом. Можливо, тебе підвозить колега по роботі або другом, а може бути, ти опинився в грохочущем пепелаце з ознаками, що на ньому їздив ще Адам.
Думай, куди сідаєш
Прозвучить банально, але перш ніж сісти в машину — придивися до водія. П'яні за кермом трапляються набагато частіше, ніж ти думаєш. Особливо часто такі горе-водії зустрічаються серед бомбив ввечері і вночі. Крім того, водій може бути не тільки упитым до поросячого вереску, але і накуреним, нанюханным або надутим. Всякої дряні, часом навіть цілком легальною, в Росії вистачає.
Найкраще зайняти найбільш безпечне місце в салоні машини.
У випадку з примітивними старими машинами типу «класики» або «дев'ятки» це місце за водієм на задньому сидінні. У разі аварії водій інстинктивно буде намагатися відвести від себе удар і несвідомо підставить під удар противоположенный бік машини. Найнебезпечнішим місцем у таких автомобілях є місце поруч з водієм.
Найбезпечніше пасажирське місце в машинах з мінімальним набором засобів пасивного захисту — позаду водія, друге з безпеки — посередині заднього дивана, потім заднє праве місце і саме небезпечне місце поруч з водієм. В сучасних іномарках справи йдуть рівно навпаки. Найбільш безпечне місце — поруч з водієм. Його зазвичай обладнують сучасними ременями, всілякими подушками і шторками безпеки. Так що є хороші шанси, що навіть після важкого ДТП залишишся живий.
Пристебнись і правильно сядь
Звичайно, все це має значення при умові, що ти пристебнутий ременем безпеки, навіть на задньому сидінні. Інакше ти просто уб'єшся, з усієї сили шарахнув своєю головою об стійку або об приладову дошку. Чи зламаєш хребет на маленькі шматочки при перевертанні або бічному ударі. А ще тобі забезпечений політ через лобове або бічне вікно з розбиванням скла своєю головою так, що і бувалі ВДВшники позаздрять. Загалом, не пристебнувшись, тобі випаде шанс виконати смертельний номер.
Про ремені всі знають, але багато пристібаються тільки для того, щоб машина не пищала. Ще в автомобілях є підголівники. І вони придумані не дизайнерами, щоб солодше спалося і зручніше їхалося, а інженерами з безпеки, щоб при ударі ззаду (в кінці лобового зіткнення) шийні хребці залишилися цілими і голова не бовталася окремо від тіла. Підголовник повинен бути налаштований так, щоб не можна було закинути голову назад. Ідеально, якщо його верхня точка і верхівка будуть на одному рівні.
І не варто відволікати водія під час руху порожніми розмовами. Хто знає, що сталося у шофера вчора ввечері?! Може, від нього дружина пішла або його зрадив кращий друг. А може бути, мама хворіє. І будь-яке твоє мирне «може, поїдемо швидше» або «куди ми так поспішаємо» може бути сприйнято як «ти, ідіот, не вмієш їздити!» А може, цей чоловік був контужений в Афганістані, наприклад, або страждає психічними відхиленнями. Нічого смішного! Ніхто не забороняє сідати за кермо таким людям, а майже третина росіянин психічно нездорова, якщо вважати невротичні відхилення.
Коли аварія неминуча
Якщо аварії вже не уникнути, і ти точно знаєш, що зараз буде лобовий удар, притисни підборіддя до грудей (при ударі голову смикне вперед, і вона обопрется на груди, а потім відкине назад на підголовник), і вприся ногами в підлогу, а руками або в панель, або в переднє крісло.
При бічному ударі, не отстегиваясь, потрібно плавно (!) впасти на бік, якщо ти ззаду. Якщо ти спереду, то на коліна до водія впасти, швидше за все, не вийде, тому просто максимально отклонись від удару і в жодному разі не пручайся ногами в двері — так ти отримаєш перелом, — а краще максимально підігніть ноги під себе.
При ударі ззаду потрібно упертися ногами в підлогу або передню панель, а голову притиснути до підголівника, якщо він є. Якщо підголівника немає, то сползи так, щоб можна було впертися потилицею в спинку сидіння.
При перевертанні можна відчути себе хом'ячком в колесі. Можна розбити власною головою всі стекла, зламати собі шию, хребет і переламати кістки. Якщо не хочеться літати по салону, то не отстегивайся, а краще міцніше вцепись руками в нерухомі частини автомобіля. Наприклад, ручку дверей або спинку сидіння. Ручки над пасажирськими дверима, до речі, зовсім ненадійні. У будь-якому випадку, стрибати з рухомого автомобіля — не найкраща ідея. Все одно про що тобі виб'є мізки сила інерції. На швидкості більше 60 км/год тебе розмаже в будь-якому випадку.
Маршрутки
І ще кілька слів про маршрутки. Про їхніх водіїв складають легенди. І всі знають про манеру водіння багатьох з них. Тим не менш, іноді нам доводиться звертатися до їхніх послуг. В ході поїздки на «Газелі» не варто забувати ні на хвилину про те, як ти будеш рятуватися з неї.
Отже, краще всього сісти в найбезпечнішому місці. «Газель» — не найсучасніша машина (та й мікроавтобуси Ford, Peugeot, Mercedes не далеко від неї пішли в плані безпеки пасажирів), тому місця поруч з водієм спереду не залишать тобі жодного шансу. Найкраще «попрацювати» кондуктором — сісти на одне з крісел відразу позаду водія (вони розташовані проти ходу): на них ти хоча б не размозжишь особа панель або сидіння попереду тебе.
Якщо ти опинився в середині салону, то міцніше зафіксуй. Так як ременів безпеки в міських маршрутках немає (а якщо є, то тільки для галочки), обхопи руками, наприклад, впередистоящее крісло або власну сидіння.
Навіть якщо ти поспішаєш, а тільки стоячі місця, не погоджуйся їхати стоячи, — водієві потім влетить за те, що кількість трупів не співпало з кількістю крісел. Ну і не забувайте, що багато водії працюють по 12, 15, а то і 18 годин на добу. Тому вони можуть психувати, засипати за кермом, загалом, їх фізичний та емоційний стан залишає бажати кращого.