Бажаючи добитися позитивних результатів, ми шукаємо різні підходи до своїх дітей, і часто користуємося запозиченими у власних батьків методами виховання, не замислюючись про те, що наслідки можуть бути руйнівними, як для дитини, так і для нас.
Розкриваємо 5 видів мотивації, які небезпечно використовувати в процесі виховання.
Шантаж
«Я не бажаю з тобою розмовляти, поки ти не…» – ця фраза працює, але тільки певний час. Тому, що діти переймають тактику і починають нею користуватися. Кілька разів з почуття провини дитина виконає, то, що ви просите, але потім сама не буде розмовляти з вами. Така мотивація руйнує довіру між дітьми і батьками, створює напругу в стосунках, погіршує їх.
Мотивація подарунками
«За 12 балів в табелі – отримаєш новенький смартфон». Для дітей дисциплінувати себе кожен день заради телефону – завдання непосильне, третьокласник не може утримати в голові цю думку протягом семестру. І якщо в табелі буде «10», а не «12» – для вашої дитини це стане великим розчаруванням і мотивацією зовсім не старатися в майбутньому.
Мотивуйте подарунками в тому випадку, якщо дитина не може на щось зважитися, наприклад, він боїться кататися на роликах, запропонуйте йому кілька занять з інструктором, і після кожного з них візит в кафе. Але якщо після цього не буде результату, страх і небажання залишаться, не змушуйте його більше. Нехай далі продовжує шукати себе в чомусь іншому.
Мотивація подарунками за те, що робиться із задоволенням
Дарувати подарунки треба тоді, коли можна просто обійтися без них. Адже дитина і так танцює або займається фігурним катанням, із задоволенням. В такому випадку, зовнішня мотивація домінує над внутрішньою. А ось, якщо дитина зайняла перше місце на змаганнях, або отримав приз глядацьких симпатій на чемпіонаті з танців, це обов'язково варто закріпити хорошим дозвіллям – походом в аквапарк, або вечіркою з друзями.
Мотивація грошима
Наприклад, за кожні 12 балів – 50 гривень. Дитина буде старатися, але на любов до предмету, бажання займатися або якість його успішності це не вплине. У цього виду мотивації може бути ефект, але короткочасний.
Оплачувати старання варто тоді, коли вони не є обов'язками і не стосуються домашніх справ. Наприклад, ваша дитина наповнює фотографіями сторінку вашого проекту в соціальних мережах. Це допомога і робота.
Порівняння
«Маша вже добре знає англійський алфавіт», «Я в твоєму віці три секції відвідувала». Це неправильна мотивація, і не найкращий метод виховання – адже, у ваших дітей свої плани й інтереси, не такі як у Маші або були у вашому в дитинстві. Кожна дитина особлива і найкраща для своїх батьків, розуміння цього вселяє віру в свої сили, робить дітей самостійними і самодостатніми.