УКР
App for android App for apple
Здоров'я
Подобається

Зуб мудрості – чи варто його видаляти?!

22/09/2016
Зуб мудрості – чи варто його видаляти?!

Виліз у дорослому віці. Провокує больові відчуття в голові, у вусі й навіть шиї. Ще й чистити його важко.

З такими скаргами до стоматологів часто звертаються пацієнти через зуби мудрості. Та буває гірше, коли ці зуби ростуть не як усі інші, а в перпендикулярному до них напрямку, створюючи справжню небезпеку.

А чому вони взагалі вилазять?

Абсолютно в кожної людини закладені ці вісімки (народна назва: "зуби мудрості"). Більше того, їх є чотири, отже за задумом природи прорізатись має кожен з них, — пояснює Володимир Ричков, лікар-стоматолог вищої категорії. Разом з тим досі механізи росту цих зубів залишається не вивченим.

Прорізуватись вони починають не раніше 16 — 17 років (хоча це може статись і в зрілому віці), через це й набули в народі такої виразної назви, мовляв, з"являються, коли людина вже має певні знання й досвід. Процес росту вісімок здебільшого триває кілька років, вони можуть почати активно прорізуватись, потім зупинитись і продовжити процес через кілька років. Все це часто супроводжується больовоми відчуттями, а нерідко й проблемами.

 Якими саме?

Справа в тому, що вісімки знаходяться зкраю зубного ряду, але для росту їм часто бракує містя, тож вони можуть рости не вертикально, а в горизонтальному напрямку. При тім буває, що вісімка починає впиратись в корінь сімки. Тому нерідко доводиться вдаватись до оперативного втручання, аби видалити цей так би мовити деструктивний елемент.

Найважче зазвичай вилазять нижні вісімки, адже для них залишається менше місця (з одного боку тисне щелепна кістка, з іншого — сімка). Верхні вилазять легше, але вони нерідко впираються в щоку. А ще зуб мудрості може стати причиною викривлення інших зубів, спричиняючи деформацію зубного ряду.

До речі, той факт, що зуб мудрості знаходиться з самого краю ряду, також не на користь. Адже через місцезнаходження й викривлення до нього важко дістатися зубною щіткою. От і маємо часто такий результат, що на вісімках швидко утворюється наліт, а тоді – порожнина (дірка).

А чи не легше його одразу видалити, аніж чекати на 
неприємності?

Чимало медиків (зокрема, мова про американській лікарів) воліють видаляти вісімки, не чекаючи на проблеми, якими може супроводжуватись їх поява. Тоді як вітчизняні стоматологи не поспішають вдаватися до таких радикальних дій. Якщо не заваджає, навіщо його видаляти?!

Буває, що ріст зуба мудрості супроводжується гострим запаленням, при тім навіть з"являється гній, підвищується температура тіла. Такий процес несе небезпеку здоров"ю людини, тож слід негайно звернутися до стоматолога, – додає Iрина Соколова, доктор медичних наук, доцент, завiдувач кафедри стоматологiї.

Якщо зуб росте неправильно, він може стати причиною травматизації внутрішнього боку щоки або язика, може призвести до порушення прикусу. А якщо в такому зубі розвивається карієс, його важко лікувати (бо до нього непросто дістатися), крім того саме цей зуб нерідко стає причиною появи з рота неприємного запаху.

Загалом, якщо вісімка справді провокує проблеми, варто  її позбутись. Але таке рішення може прийняти лише лікар.