УКР
App for android App for apple
Мотивація
Подобається

7 фактів про червоний мак, як символ пам’яті

02/10/2016
7 фактів про червоний мак, як символ пам’яті

1. Використання червоного маку, як знаку пам’яті про жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів, починається з вірша канадського військового лікаря Джона Мак-Крея «У полі Фландрії». 

«У полі Фландрії поміж хрестами / Гойдає вітер мак рядами, / Щоб знали місце, де ми є…» (англ. «In Flanders fields the poppies blow / Between the crosses, row on row / That mark our place …», переклад Наталії Безсонової). 

1_1

Вірш у формі рондо, написаний під час Першої світової війни, він — один із найпопулярніших та найцитованіших віршів про війну. Через цю популярність уривки з вірша використовувалися з пропагандистською метою у закликах до призову на військову службу та при зборі коштів від продажу військових облігацій. 

2. Ідея використовувати червоний мак як символ пам'яті належить Моїні Майкл, викладачці Університету Джорджії. У листопаді 1918 року під враженням від поеми Маккрея вона написала власний вірш «Ми збережемо Віру» (англ. «We Shall Keep the Faith»), де заприсяглася завжди носити червоний мак у пам'ять за загиблими. 

3_2

3. Ця символіка найбільше пов’язана з британською військово-політичною історією, але навіть в Англії маки не є символом перемоги саме над фашистами. Це символіка, більше пов’язана з Першою світовою. У Франції, таку саму роль виконують блакитні волошки. 

4. Червоний мак вперше використали в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. 

5. Щороку 11 листопада британці активно відзначають річницю завершення війни на початку минулого сторіччя, чіпляючи на одяг маки. Значки у вигляді маків продають благодійні організації, що збирають кошти на допомогу ветеранам.

5_0

6. Дизайн українського червоного маку розроблено за сприяння Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України; автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін

7. Червоні маки, роки 1945-2015 та гасло «Пам’ятаємо, перемагаємо» розміщені також на аверсі ювілейної медалі «70 років Перемоги над нацизмом», заснованої Президентом України 29 квітня 2015 року. Також Національний банк України вів у обіг пам’ятні монети «70 років Перемоги. 1945 – 2015» номіналом 1 та 5 гривень з маками.