УКР
App for android App for apple
Головні новини
Подобається

Колонка автора: ​Об’єднана футбольна ліга – “Просто робимо футбольний бізнес!”

11/05/2015
Колонка автора: ​Об’єднана футбольна ліга – “Просто робимо футбольний бізнес!”

g_FH3LOnoTE

Об'єднана футбольна ліга або Об'єднаний чемпіонат України і Росії з футболу (далі ОФЛ) – проект, покликаний об'єднати прем'єр-ліги і перші футбольні дивізіони України та Росії, що, за задумом організаторів, дозволило би підвищити загальний рівень і якість футболу за рахунок участі в одному чемпіонаті найсильніших клубів пострадянського простору.
 «Цей турнір в першу чергу підніме інтерес до футболу серед уболівальників. Хіба це діло, коли стадіони заповнюються максимум на 60-65%? В провідних європейських чемпіонатах цей показник в середньому становить 90-95%. Але це водночас означає і те, що нам є куди рости, на відміну від наших західних колег. Це і є однією з головних цілей ОФЛ. Погодьтеся, адже цікаво буде спостерігати по 36 матчів рівня дербі в сезоні»,- пояснює мотиви створення ОФЛ Валерій Газзаєв (голова оргкомітету Об'єднаної футбольної ліги України та Росії). 

 

ПЛЮСИ


 Зацікавленість. Логіка така : зросте конкуренція між клубами – тож і футбол стане цікавішим, підвищаться збори від продажу квитків і абонементів, виросте телевізійна аудиторія, підніметься ринкова вартість прав на телетрансляцію матчів ліги, а отже зростуть і доходи команд від продажу медіаправ. 
 Структура. Більш зрозумілі обриси отримає структура двох дивізіонів, які входитимуть до ОФЛ : Вищий і Перший дивізіони. У кожному з них буде боротися за перемогу по 18 клубів. У Вищий дивізіон в першому сезоні, як було зазначено раніше, відправляться дев'ять російських і дев'ять українських клубів, що зайняли за підсумками попередньої національної першості перші дев'ять місць. Решта сім клубів з Прем'єр-ліги кожної країни потраплять в Перший дивізіон. До них приєднаються ще по дві команди, що зайняли два вищих місця в перших лігах України та Росії.
 Смерть договірним матчам. Суддівство підніметься на рівень вище. «Запевняю, що тако-го суддівства, як зараз, точно не буде. Думаю, що матчі між українськими командами обслуговуватимуть російські судді. А ігри між російськими клубами – українські арбітри, – запевнив Валерій Георгійович, – до роботи на матчах між російськими і українськими командами можна буде залучити і незалежних рефері. Ми відбиратимемо тільки найкращих суддів».
 Стабільне фінансування. Клуби не тільки зможуть краще профінансувати свої дитячо-юнацькі академії та школи, а й поставити перед собою реальні серйозні задачі: виграти Лігу Чемпіонів, до прикладу. А, взагалі-то, чом би й ні? Чому з часів Лобановського ніхто не поставив таке за мету? Чому наші євро-кубкові удачі – лише тимчасові просвітлення, чому вони не постійні? Все би було добре, якби не одне, а точніше, декілька «але». Зрештою, про повну картину фінансування ОФЛ поговоримо прямо зараз.


МІНУСИ


 Тож чи стабільне це фінансування? Почну з того, що прихильники затії об’єднаної ліги роблять акцент на тому, що в основі даного мезальянсу лежать суто фінансові вигоди для клубів обох країн, і, не дай Бог, ніякої політики. І це навіть не дивлячись на те, що Газзаєв у свій час обмовився, поставивши глобалізацію, об'єднаний чемпіонат і митний союз в один ряд. Але то таке. На мій погляд, не видно тільки сліпому і тому, хто не хоче цього бачити, що об'єднаний чемпіонат – ідея виключно політична, а спортом, вибачте, тут і не пахне. Тепер поясню свою позицію. Спонсором ОФЛ виступає всім нам відомий «Газпром». Чітких фінансових гарантій, звісно, немає. Як писав в одній зі своїх перших статей, присвячених ОФЛ, головний редактор газети «Футбол», Артем Франков, – «хто платить, той і замовляє музику».  Конфлікти і кіло-метри. 
Об'єднуючись з Росією ми породжуємо так звані внутрішні розбіжності в нашій УПЛ, провокуємо жорстоке суперництво команд між собою. Єдиний клуб, західніше від Дніпра, який може потрапити в ОФЛ, це «Чорноморець» (і в недалекому, дуже надіюся, майбутньому – «Карпати»). Теж саме в Росії: на схід від Уралу, напевно, тільки «Рубін», «Терек» і той самий «Анжі». Тут постає інша проблема: від того ж Харкова чи Донецька до Москви – 1000 км, (ближче ніж від Львова, звичайно). Добре, припустимо, що витрати на проїзд команди оплатить той самий «Газпром», а що робити пересічному вболівальникові? Якщо на білет до Києва або Донецька фанат «Карпат» ще може назбирати, то чи захоче він їхати, припустимо, в Санкт-Петербург заради перегляду матчу? Сумніваюся. І взагалі, виходить, що ОФЛ Чемпіонат буде не Росії і України, а «від Уралу до Дніпра»… 
Інфраструктура клубу. Мене турбують такі клуби, як, наприклад, «Ворскла», «Зоря», «Амкар», які реально можуть претен-дувати на ОФЛ, але зі стадіоном або тренувальною базою мають величезні проблеми. Які будуть вимоги до інфраструктури? Чи всі зможуть бути на рівні і виглядати презентабельно? 
 Мотивація. Проблему мотивації у наших, українських, клубів видно неозброєним оком. Приклад торішньої «Сталі» й «Олександрії» є в наявності. Зрозуміло, що ніякий в світі клуб не влаштує борсання в середині турнірної таблиці. Гроші – це велика мотивація, проте й не менша демотивація. Наприклад умовний ФК «Донбас» отримує в рік 50-60 млн і виходить у плюс, бовтаючись в середині таблиці і «здаючи» матчі фаворитам. В результаті з’являються так звані «однокласники». Неясність позиції УЄФА. Що чекатиме нас, якщо Платіні і компанія не «дадуть добро»? УЄФА як може, тягне резину, тим часом, як наша з вами ФФУ (федерація футболу України) віддає всі карти в руки Платіні. Перший віце-президент ФФУ, Анатолій Попов, заявив, що його країна буде приймати будь-які рішення щодо організації об'єднаної ліги, виключно після схвалення цієї ідеї ФІФА та УЄФА. 
 Думка суспільства. Різні рейтинги та опитування серед любителів футболу показали, що симпатії і антипатії до ОФЛ розділилися приблизно порівну. Оскільки на самому початку в різних ЗМІ прозвучав помилковий термін «Чемпіонат СНД», це викликало великий потік критики серед футбольних фахівців. У той же час, ініціатори проекту не раз підкреслювали, що мова йде тільки про спільні футбольні першості РФ і України. Як стверджує Валерій Газзаєв: « Проект ОФЛ є занадто масштабним і революційним для всього європейського футболу, щоб бути відразу прийнятим суспільством. Адже всі великі проекти у футболі: чемпіонати світу та Європи, клубні першості, реформи галузі, спочатку проходили критичну оцінку спільноти, і тільки потім затверджувалися нею».

 

 Які справжні наміри росіян? «Політика, політика і ще раз політика», – заявляє більшість українців. Притягнути нас за шкварки якщо не до МС (митного союзу), то хоч приєднати нашу футбольну лігу до російської. Можливо, росіяни просто бажають заробити на цьому гроші, та ще й в Європі себе за наш рахунок краще проявити. Хоча, з іншого боку, цікаво було би подивитись на турнір такого роду. Більшість людей ставляться до ОФЛ скептично, позаяк бояться змін… а це, скажу вам відверто, погано, адже треба пробувати щось нове, творити окрему історію. Проте, як на мене, ми забуваємо одну дуже важливу річ: футбол має приносити задоволення. У вболівальника не повинна кипіти голова від того, чи підкине «Газпром» його улюбленій команді ще декілька тисяч євро на трансфери. 
А допоки ця вся тяганина (політична-неполітична) триватиме, ми з вами, дорогі шанувальники футболу, будемо насолоджуватися якісною грою наших команд.