УКР
App for android App for apple
Здоров'я
Подобається

Ось чому вранці в куточках очей з’являється засохлий слиз!

16/04/2016
Ось чому вранці в куточках очей з’являється засохлий слиз!

Напевно, кожен з нас вранці помічав, що в куточках очей накопичуються невеликі пласти з засохлої слизу. У народі їх називають по-різному: сплюшки, кисляк, піском, сонною крупою, сухариками і навіть очними комашками.

a

Зазвичай цей слиз не завдає незручностей, і мало хто звертається з такого дріб'язкового приводу в лікарню. Проте якась тривога через їх появи все ж таки присутня. Ми вирішили розібратися, від чого утворюється засохлий слиз і чи не становить він небезпеки для нашого здоров'я.

Для того щоб відповісти на питання, що це за дивний слиз і звідки він береться, спершу потрібно ближче познайомитися з будовою людського ока. У всіх сухопутних ссавців, включаючи людей, очне яблуко покрито тришаровою слізною плівкою.

Перший шар має консистенцію слизу і покриває рогівку. Цей слиз складається з полісахаридів і покликана пов'язувати і утримувати вологу, тим самим забезпечуючи рівномірний розподіл другого шару.

Другий шар – це розчин сліз на водній основі. Хоча товщина шару всього кілька мікронів, але він виконує безліч важливих функцій: постійно зволожує очі і живить їх киснем, видаляє відмерлі клітини і пил, а також перешкоджає проникненню інфекції.

Третій шар складається з маслянистої речовини. Завдяки йому слізний розчин утримується на поверхні ока і не висихає. Саме цей шар і несе відповідальність за те, що вранці наші очі можуть закисати.

Речовина, яка міститься в третьому шарі слізної плівки, називається мейбум. Воно отримало свою назву на честь першовідкривача залоз, які виділяють цю речовину, – Генріха Мейбоміта. При нормальній температурі тіла мейбум має консистенцію маслянистої рідини і абсолютно прозорий. Але при зниженні температури всього на градус ця субстанція починає мутніти і густіти.

Коли ми спимо, температура нашого тіла злегка знижується. Цього достатньо для того, щоб мейбум почав засихати в куточках очей, особливо якщо наш організм виробляє його в надлишку.

Крім того, сон послаблює м'язовий вплив на канали мейбомієвих залоз, тому вночі секрет з них виділяється набагато рясніше, ніж днем. Так що зовсім не дивно, що вранці ми бачимо ці надлишки у вигляді маленьких крупинок.
Медики кажуть, що немає нічого страшного в тому, що вранці в куточках очей утворюється невелика кількість засохлого слизу. Але, якщо її стає надто багато і це починає заподіювати незручності, потрібно обов'язково звернутися до лікаря. Адже це може бути одним із симптомів очної хвороби.