УКР
App for android App for apple
Здоров'я
Подобається

Усім батькам на замітку: 5 ознак аутизму у дітей

03/07/2018
Усім батькам на замітку: 5 ознак аутизму у дітей

Число дітей, які народжуються з розладом аутистичного спектру, щорічно зростає. Як помітити прояви розлади на ранній стадії і надати дитині необхідну допомогу, розбирався ЕtСetera.

ФАКТ. Аутизм – це розлад, пов'язаний з порушенням розвитку головного мозку. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, станом на 2013 рік, 1 з 160 дітей в світі народжувався з розладами аутистичного спектру. За даними українського Міністерства охорони здоров'я, в 2017 році в Україні налічувалося близько 5 тисяч аутистів.

ЯК РОЗПІЗНАТИ? Розлад проявляється у дітей у віці до трьох років. У таких малюків порушені соціальні взаємодії і вузьке коло інтересів. Реабілітаційна програма у випадку з аутистами більш ефективна при зверненні в півтора-два роки. Чим пізніше з дитиною починає займатися професіонал, тим менше шансів соціалізувати його. Щоб помітити розлад на ранній стадії, необхідно звернути увагу на ранні ознаки.

Зоровий контакт. Якщо на півроку у дитини відсутній або порушений зоровий контакт з батьками (малюк не дивиться в очі), це привід для звернення до фахівця. Медики відзначають також, що аутисти частіше дивляться на область рота батьків.

Емоції. Діти з розладом аутистичного спектра не повторюють емоції дорослих. Зазвичай у віці дев'яти місяців малюки починають наслідувати батьків, копіюючи посмішку, звуки. А малюки-аутисти не виражають емоцій.

Реакція. Якщо до року у малюка відсутня реакція на власне ім'я, а також бажання взаємодіяти з батьками, це також може бути проявом розладу. Крім того, діти з аутизмом не використовують вказівний жест, коли чогось хочуть.

Мова. До 16 місяців дитина повинна вимовляти окремі слова і звуки. До двох років діти вже повинні формувати фрази з двох і більше слів. Аутисти ж частіше спілкуються окремими словами. Наприклад, «пити», «є», «іграшка». Слова вони вимовляють монотонно, не звертаючись до когось конкретного.

Ритуали. Малюкам з розладом аутистичного спектра властиво часте і монотонне повторення дій. Порушення ритуалу викликає протест з боку дитини. У ранньому віці це можуть бути ігри з водою (переливання зі склянки в склянку) або включення і виключення світла. Відзначимо, що такий «грою» дитина може займатися довго, а відвернути його буде практично неможливо.

РАДА СПЕЦІАЛІСТА. Практикуючий психолог Аліна Касілова в коментарі ЕtСeterа зазначила, що розпізнати аутизм на ранніх стадіях можна за такими основними критеріями: не спостерігається реакція на ім'я, звернення, питання; дитина не проявляє емоції, зацікавленість предметами навколишнього середовища; помітна відстороненість від зовнішнього світу – відсутність контакту з оточуючими і догляд в себе, а також можлива «больова» реакція на дотики, яка супроводжується криком і плачем.

Аліна Касілова, психолог:

Якщо помітили симптоми у свого малюка, не піддавайтеся паніці. В такому випадку необхідно знайти кваліфікованого фахівця в даній області і співпрацювати з ним, виконуючи рекомендації. Своєчасна психологічна та психотерапевтична допомога дозволить зменшити прояви аутизму і збільшити шанси на успішну інтеграцію в суспільство.