УКР
App for android App for apple
Футбол
Подобається

Як “Динамо” поставило Європу на коліна: невідомі факти (ВІДЕО)

14/05/2015
Як “Динамо” поставило Європу на коліна: невідомі факти (ВІДЕО)

1975_fdfdg_615x462

14 травня 1975 року київське "Динамо" виграло Кубок володарів кубків, перемігши у фіналі угорський "Ференцварош"

40 років тому у швейцарському місті Базель київські "динамівці" вийшли на поле у ролі фаворитів. 

На шляху до фіналу кияни здолали софійський ЦСКА (1:0,1:0), німецький "Айнтрахт" (3:2, 2:1), турецький "Бурсаспор" (1:0, 2:0) та голландський "ПСВ" (3:0, 1:2). 

Тоді кияни проводили чудовий сезон. В чемпіонаті СРСР 1975 року, який тривав з квітня по листопад, вони виграють "золото". 

dk75

Угорський "Ференцварош" також вважався міцним горішком. Але "Динамо" виправдало сподівання, перемігши з рахунком 3:0. 

Восени 1975 в Суперкубку УЄФА кияни переможуть "Баварію" (1:0, 3:0).

"Динамо" Лобановського 1975 року і досі вважають однією з найсильніших команд в історії київського клубу.

eb87d6190130

"Ференцварош" (Будапешт, Угорщина) – "Динамо" (Київ) – 0:3 

Голи: 0:1 Онищенко (17), 0:2 Онищенко (39), 0:3 Блохін (66).

"Ференцварош": Геци, Мартош, Патакі, Медьеши, Юхас, Раб, Сабо, Нілаши (Онхаус, 59), Мате, Муха, Мадяр

"Динамо": Рудаков, Коньков, Матвієнко, Фоменко, Решко, Трошкін, Мунтян, Онищенко, Колотов, Буряк, Блохін

 

Історія очевидця

********

Мені вже багато років. Я корінний киянин. Вперше на трибуни стадіону імені Микити Хрущова я потрапив у десятирічному віці, коли "Динамо" грало з індійської командою "Вест Бенгал Клуб". Було це восени 1953 року. Кияни виграли 13:1, але крім рахунку запам'ятався ось такий епізод.

Сиджу в секторі, де-то в нижньому ряду, і тут помічаю, як відкривається люк, розташований за біговими доріжками. З люка вилізли 5-6 людей, які, мабуть, ще з самого ранку забралися в каналізацію, де терпляче чекали початку матчу. І дочекалися! Через деякий час до Києва прилетіла збірна Лівану, якій динамівці "відвантажили" 18 "сухих" м'ячів.

Примітно, що і перший, і другий матч проходив при переповнених трибунах. А потім міжнародних матчів у Києві було багато. Тільки в 1954 році до нас у гості приїжджали збірні Норвегії, Болгарії, Пекіна, а потім, в наступні роки, і клубні команди – "Партизан" (Югославія), "Аустрія" (Австрія), "Енергія" (Румунія), "Байя" і "Васку да Гама" (обидва – Бразилія), "Ніцца" (Франція), "Франкфурт" (Німеччина), "Насьональ" (Уругвай), "Вієнна" (Австрія). Це я зупинився на 1958 році.

Ставши вперше в 1961 році чемпіоном СРСР, "Динамо" вийшло на європейську кубкову арену, провівши більше трьохсот матчів. В 1967 році в Києві ми побачили шотландський "Селтік". Щоб потрапити на цей матч, за квиток віддавали новий болонєвий італійський плащ – супердефицит по тим часам. Грали кияни з "Фіорентиною" (яка хотіла купити Анатолія Бишовця), "Штутгартом", "Айнтрахтом", "Реалом", "Барселоною"… Список команд, які грали в Києві, можна продовжувати і продовжувати, і це займе багато часу. Хвалиться, звичайно, нескромно, але з 1953 року я побував на 90% всіх міжнародних матчів чудової команди з Дніпра. * * *Але був серед них один, який відклався у пам'яті, впевнений, на все життя. Відбувся він 6 жовтня 1975 року.

Вигравши на своєму полі у мюнхенській "Баварії" (2:0), на той момент чинного володаря Кубка чемпіонів, динамівці стали володарями Суперкубка УЄФА. На цьому матчі хочеться зупинитися докладніше, точніше, на історії найпрестижнішого трофея. Ідея визначати найсильніший клуб континенту в очних зустрічах володарів Кубка чемпіонів і Кубка Кубків народилася в 1972 році в редакції голландської газети "Телеграф". В ті часи на європейській арені виступав відомий "Аякс", і ініціатива представників цієї країни була цілком зрозумілою. Відзначимо, що клуб з Амстердама не підвів, двічі поспіль заволодівши трофеєм. У перший рік був переможений шотландський "Рейнджерс", а потім італійський "Мілан".

У сезоні 1974 року Суперкубок не розігрувався – "Баварія" і "Магдебург" не знайшли між собою спільну мову. Але в наступному від можливості зустрітися з київським "Динамо" мюнхенці не відмовилися. Відзначимо, що матчі проводилися під егідою УЄФА. Для учасників виготовили спеціальні медалі, а переможця чекав величезний красень-кубок – подарунок президента "Аякса". "Баварія" в ту пору вважалася одним з найсильніших клубів континенту. Адже в її складі виступали такі майстри, як Майєр, Хорсман, Шварценбек, Беккенбауер, Румменіге, Мюллер та інші.

У фіналі Кубка чемпіонів "Баварія" обіграла англійський "Лідс", який вважався фаворитом. Перший матч володарів Кубка чемпіонів і Кубка Кубків відбувся в Мюнхені 9 вересня. Втім, сказати, що поєдинок викликав ажіотаж, не можна. "Олімпіаштадіон" виявився заповненим менш ніж наполовину.

Обидва суперника з-за травм недорахувалися кількох провідних виконавців. Німці – Хенесса, Хансена та Андерссона, наші – Мунтяна, Веремєєва, Онищенко і Матвієнко. У 1975 році один з кращих у своїй футбольній біографії сезонів проводив Олег Блохін, який у підсумку і став героєм битви за Суперкубок. Його гол у Мюнхені, забитий на 67-й хвилині, пізніше був визнаний шедевром світового рівня. А тепер про київському матчі, який відбувся майже через місяць. Такого ажіотажу досі Київ не знав, і, мабуть, такого більше не буде.

Черга за квитками біля кас Центрального стадіону займали ще з ночі. В дирекцію стадіону надійшли заявки на 600 тисяч квитків зі всієї країни.

*********

Джерело: Корупція.Спорт