УКР
App for android App for apple
Здоров'я
Подобається

Як проявляється передозування кофеїном і що з ним робити

29/01/2017
Як проявляється передозування кофеїном і що з ним робити

Нещодавнє листування в одній з соцмереж зі своїм давнім знайомим в якому торкнулася близьку для мене тему — тему кави. Знаючи мою любов до цього напою, Антон поскаржився, що недавно відчув себе огидно після порції американо. Причому погано було і його дружині Олександрі.

"Після цього нас цілу добу мучили сильна тахікардія, високий тиск, періодично нудило. Ми лежали, бо не було сил встати! І шлунок зупинився. Так що наступні чотири дні довелося сидіти на жорсткій дієті", — поскаржився мій співрозмовник. Що ж сталося з Антоном і Олександрою і винен в цьому кави?

"Швидше за все, у них трапилася передозування кофеїном. Це може статися, якщо для приготування напоїв використовувалася суміш з високим вмістом робусти, а в ній, як відомо, кофеїну більше, ніж у арабіки", — пояснив член асоціації Specialty Coffee Association, бариста-тренер Віктор Білоущенко.

Втім, за 8 років роботи в кавовій індустрії він вперше стикається з таким випадком.

"Тахікардія, тремтіння в руках, тривожність, зупинився шлунок — таке буває після вживання великої кількості кави, але щоб нудота і блювота… Це могло статися, якщо напередодні людина мало спав, а потім на голодний шлунок випив каву з великим вмістом робусти, або якщо кава був неправильно приготований. Так, при тривалій екстракції (вываривании) понад 40 секунд виходить більше кофеїну. Основне в процесі заварювання еспресо — це по максимуму "вичавити" ефірні масла. Через приблизно 15 секунд починає вывариваться кофеїн. Відповідно, чим довше кави контактує з водою, тим більше вийде кофеїну в чашці. Візьмемо американо — це класичний еспресо 30 мл, розведений гарячою водою. Красива піна (крему), розбиваючись об воду, виглядає не дуже, тому деякі бармени грішать, проливаючи весь обсяг води через кавову таблетку. Відповідно, кофеїн виварюється півтори хвилини, замість 15 секунд. Тому і напій виходить на порядок жорсткіше. В такому випадку отримати передозування кофеїном простіше простого навіть після однієї чашки американо", — пояснив експерт.

Щоб уникнути подібної ситуації, баріста зі стажем рекомендує скористатися лайфхаками, які були випробувані особисто, адже, приміром, перш ніж налаштувати кавомолку, йому доводиться багато дегустувати.

"Перед дегустацією обов'язково потрібно поїсти, щоб пом'якшити ефект від кофеїну, — радить він. — Також рекомендую після декількох чашок кави поповнити запаси рідини в організмі, випивши багато води. Але якщо передозування кофеїном трапилася, то келих білого нефільтрованого пива врятує ситуацію, адже алкоголь володіє заспокійливим, седативним впливом".

БЕЗПЕЧНЕ ЗБЕРІГАННЯ.

До слова, неприємні відчуття після кавування можуть виникнути не тільки з-за великої дози кофеїну. "Важливо пам'ятати, що кава — абсорбент, і вбирає запахи всього, що зберігається поруч: спецій, ліків, хімії, — розповідає Віктор. — Також не варто забувати про терміни придатності. За українським законодавством, цей продукт може зберігатися півтора року. Після закінчення цього терміну кава стає токсичним. І ще: якщо до кавового аромату домішуються запахи гарі, затхлості або сторонні домішки — всьому виною неправильна обсмажування зерен з подальшим неправильним зберіганням або неправильний догляд за кавовим обладнанням. Від такого напою краще утриматися".

СКІЛЬКИ КАВИ МОЖНА

Практично всі кавові напої робляться на основі еспрессо. "Якщо брати каву, обсмажений до середнього ступеня, де в смаку присутній баланс гіркоти і кислоти (саме такий найчастіше п'ють в Україні), то в день здорова людина може випити без шкоди для здоров'я максимум 3-6 порцій об'ємом 30 мл, в залежності від ступеня обсмаження кавового зерна, — вважає бариста. — Так, структура темного зерна дозволяє простіше виварити з нього більшу кількість кофеїну. Тому еспресо, приготований з нього, рекомендується випивати 3-4 чашки в день. А ось світлі зерна жорсткішим по щільності, відповідно, кофеїн виварюється з них складніше. Тому денна доза напою збільшується до 5-6 порцій в день".

Якщо ж ваш організм вимагає більше кави, то вихід для вас — рістретто. За словами Віктора Белоущенка, поширена думка, що в чашці рістретто міститься дуже велика порція кофеїну, насправді не більш ніж міф. Насправді протягом перших 15 секунд екстракції кави в рістретто потрапляють кавові ефірні масла, які і утворюють настільки яскравий кавовий смак і аромат, в той час як безпосередньо кофеїн активно вступає в фазу виварювання набагато пізніше. Тому, фактично, у звичайній чашці рістретто кофеїну менше, ніж в порції еспресо.

Також на вашу кавову норму впливає і ваш вагу. Фахівці пропонують таку формулу розрахунку безпечного для здоров'я кількості чашок кави. Якщо ваша вага — 75 кг, тоді 75 кг Х 5мг/60мг (60 мг — доза кофеїну кави із зерен 100%-ної арабіки, середнього ступеня обжарювання). Виходить, що при такій вазі норма — 6 чашок (маленьких, кавових, об'ємом 30 мл).

ДУМКА ЛІКАРЯ

Тетяна Анікєєва, терапевт, директор по якості медичного клініки Into-Sana, доктор медичних наук:

"Кава як постачальник енергії, сили та бадьорості для людського організму підходить не всім, адже сприяє почастішання серцебиття. Тому з ним треба бути дуже обережним тим, у кого в анамнезі, виражена серцева недостатність або нещодавно перенесений інфаркт. Кава протипоказаний людям з артеріальною гіпертонією, адже чашка цього напою протягом двох годин може підвищити рівень артеріального тиску на 15 міліметрів.

Також хочу нагадати, що каву не є нашим рідним продуктом. Тобто якщо в Бразилії його вживають ще з дитинства і можуть пити літрами", то жителям України потрібно прислухатися до себе. Наприклад, якщо після прийняття цього енергетика ви відчуваєте себе повним сил і ніщо вас не турбує, пийте не замислюючись (вважаю нормальним кількістю для здорової людини 2-3 чашки в день). Але при найменшому дискомфорті (якщо з'явилися, наприклад, головний біль, безсоння, неспокій) варто знизити свою кавову норму або взагалі відмовитися від цього напою.

ЯК ДОПОМОГТИ.

В описаному випадку з Антоном і Олександрою не все однозначно. Судячи з описаних симптомів, наявності не тільки дія кофеїну: напій явно мав якісь токсичні домішки. Можливо, відкритий кава зберігається поряд з хімією. Перше, що можна зробити в подібній ситуації, не маючи медичної освіти, — це забезпечити потерпілим повноцінний доступ свіжого повітря і відразу викликати швидку допомогу. Також можна виміряти артеріальний тиск і зафіксувати час і дані. Приїхали лікарям ця інформація стане в нагоді.

Якщо передозування великою кількістю кофеїну сталася із-за споживання кофеїновмісних продуктів (крім кави, це можуть бути чай, шоколад, енергетичні напої і солодкі батончики) і викликає симптоми нудоти і наближається блювоти — треба промити потерпілому шлунок. В крайньому випадку просто дати людині кілька таблеток білого вугілля або відпоювати адсорбуючим препаратом від інтоксикацій".